COVID-19/ Bombaj publikon dietën antivirale: Hudhra, qepë të njoma e vaj ulliri 0 106

Dietologia Blerina Bombaj Troci ka bërë publike një dietë antivirale që sipas saj do i shërbejë të gjithë personave të infektuar COVID-19.

Përvec ushqimit, thekson se është e rëndësishme që secili të clodhet, të ketë gjumë të mirë, të qëndrojë ngrohtë dhe të hidratohet mirë me ujë e cajra.

“Krahas ushqimit, te mos harrojme se shume te rendesishme jane shplodhja, gjumi, te ndenjurit ngrohte, dhe te hidratuarit mire me uje dhe cajra…”- shkruan Bombaj.

Statusi i Blerinës:

Tashme, te gjithe ne qe nuk e kemi kaluar covidin, e kemi vetem 1 hap larg, nese nuk e kemi dhe nuk e dime! Per kete arsye, e pashe te udhes te formuloj nje menu ushqimore shembull per te gjithe ata qe jane te prekur, ne menyre qe te furnizojne organizmin e tyre me gjithe lendet ushqyese, antioksiduese dhe antivirale qe i duhen per te perballuar betejen me sukses. 

Krahas ushqimit, te mos harrojme se shume te rendesishme jane shplodhja, gjumi, te ndenjurit ngrohte, dhe te hidratuarit mire me uje dhe cajra.

Deri me tani, shihet e dobishme te merren vitamina C rreth 1gr ne dite dhe vitamina D, te cilen mund ta konsultoni me mjekun. Nese nuk konsumoni fare peshk, mund te konsideroni edhe nje suplement te mire te yndyrnave omega 3. 

Personalisht vleresoj shume edhe rolin e propolisit te paster. Uroj qe germat te jene te lexueshme pasi nuk mundesha ti beja me te medha. Te shkuara te gjitheve dhe kini besim ne organizmin tuaj duke e ndihmuar ate me keshillat e mjekut dhe me nje regjim te mire

PS: turmeriku eshte nje lloj rrenje si xhinxheri i cili gjendet ne forme pluhuri ne disa markete kryesore, shpesh nen emrin “shafran Indie”

Ne fund eshte vaj susami, jo caj! /Albeu.com #albaniareport_al#stayhealthy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stacioni i ri, Kina dërgon raketën me 3 astronautë në hapësirë 0 12

Kina me sukses ka dërguar një raketë në hapësirë për të kompletuar stacionin e ri hapësinor.

Raketa kishte 3 astronautë teksa ekuipazhi do të dërgohet në modulin kryesor të stacionit të planifikuar Tangong që është në ndërtim e sipër.

Ajo ndodhet në një orbitë të ulët të Tokës teksa ekuipazhi do të qëndrojë për 3 muaj në hapësirë.

Misioni i quajtur Shenzhou-12 është i pari i Kinës me ekuipazh nga 11 në total që ka dërguar për stacionin e ri hapësinor.

Zgjidh njërin yll dhe kupto nëse do të bëhet realitet ëndrra jote 0 10

Shihni imazhin dhe pastaj zgjidhni një nga yjet që ju tërheq më shumë. Zgjedhja juaj do të zbulojë nëse ëndrra që keni do të bëhet realitet apo jo.

Nëse keni zgjedhur:

Nr.1

Arma juaj kryesore është besimi. Nëse doni diçka, luftoni deri në fund. Jeni të vendosur dhe gjithmonë plot ide të shkëlqyera. Gjithmonë i pranoni sfidat pa menduar shumë për to. Kur gjërat bëhen të vështira, mund të mendoni të hiqni dorë, por ndiheni të mbingarkuar dhe vazhdoni të luftoni.

Edhe nëse në jetën tuaj ndodhin gjëra negative, gjithmonë përpiqeni ta shfrytëzoni në maksimum dhe të keni sukses. Pozitiviteti juaj ju çon atje ku askush tjetër nuk mundet. Fuqia e mendjes suaj është një nga atributet më të mira që keni. Prandaj, dëshira juaj do të realizohet së shpejti.

 

Nr.2

Jeni një person karizmatik, i fortë dhe krijues. E dini shumë mirë që nëse doni të arrini diçka, duhet të bëni përpjekje. Mos u dorëzoni dhe do të merrni atë që doni. Thjesht, duhet të prisni pak. Ju mund t’i bëni ëndrrat realitet, sepse nuk dorëzoheni lehtë. Prisni edhe pak dhe dhurata e fatit për ju do të tejkalojë të gjitha pritshmëritë që keni.

Nr.3

Nëse vërtet dëshironi që ëndrra t’ju realizohet, duhet të përpiqeni për ta realizuar. Edhe pse ndonjëherë mund të jeni të brishtë, të gjithë vështirësitë që mund t’ju dalin para mund t’i kapërceni.

Fati dëshiron të shohë nëse ju e meritoni këtë dhuratë, prandaj duhet të vazhdoni të punoni që t’ia vërtetoni këtë gjë. Suksesi ju pret!