COVID-19/ Bombaj publikon dietën antivirale: Hudhra, qepë të njoma e vaj ulliri 0 27

Dietologia Blerina Bombaj Troci ka bërë publike një dietë antivirale që sipas saj do i shërbejë të gjithë personave të infektuar COVID-19.

Përvec ushqimit, thekson se është e rëndësishme që secili të clodhet, të ketë gjumë të mirë, të qëndrojë ngrohtë dhe të hidratohet mirë me ujë e cajra.

“Krahas ushqimit, te mos harrojme se shume te rendesishme jane shplodhja, gjumi, te ndenjurit ngrohte, dhe te hidratuarit mire me uje dhe cajra…”- shkruan Bombaj.

Statusi i Blerinës:

Tashme, te gjithe ne qe nuk e kemi kaluar covidin, e kemi vetem 1 hap larg, nese nuk e kemi dhe nuk e dime! Per kete arsye, e pashe te udhes te formuloj nje menu ushqimore shembull per te gjithe ata qe jane te prekur, ne menyre qe te furnizojne organizmin e tyre me gjithe lendet ushqyese, antioksiduese dhe antivirale qe i duhen per te perballuar betejen me sukses. 

Krahas ushqimit, te mos harrojme se shume te rendesishme jane shplodhja, gjumi, te ndenjurit ngrohte, dhe te hidratuarit mire me uje dhe cajra.

Deri me tani, shihet e dobishme te merren vitamina C rreth 1gr ne dite dhe vitamina D, te cilen mund ta konsultoni me mjekun. Nese nuk konsumoni fare peshk, mund te konsideroni edhe nje suplement te mire te yndyrnave omega 3. 

Personalisht vleresoj shume edhe rolin e propolisit te paster. Uroj qe germat te jene te lexueshme pasi nuk mundesha ti beja me te medha. Te shkuara te gjitheve dhe kini besim ne organizmin tuaj duke e ndihmuar ate me keshillat e mjekut dhe me nje regjim te mire

PS: turmeriku eshte nje lloj rrenje si xhinxheri i cili gjendet ne forme pluhuri ne disa markete kryesore, shpesh nen emrin “shafran Indie”

Ne fund eshte vaj susami, jo caj! /Albeu.com #albaniareport_al#stayhealthy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rita Ora nis hetimin: ‘Kush më spiunoi për festën e ditëlindjes? 0 17

Rita Ora ka nisur një hetim për të zbuluar se kush e spiunoi për festën e saj të 30-vjetorit të ditëlindjes.

Sipas Daily Mail, këngëtarja dyshon se një nga miqtë e saj informoi shtypin dhe policinë për grumbullimin e saj të paligjshëm në restorantin ‘Casa Cruz’ në lagjen Notting Hill të Londrës, të shtunën, ndërsa Mbretëria e Bashkuar ishte në izolim.

Ylli i muzikës pop tashmë ka rënë dakord të paguajë një gjobë prej 10,000 funtesh dhe të kërkojë ndjesë të madhe për thyerjen e rregullave anticovid në organizimin e një eventi me një grup të madh njerëzish.

Kensington dhe Këshilli i Chelsea-t kanë konfirmuar gjithashtu se po hetojnë shkeljen e pretenduar.

“Ajo tani po harton një plan loje dhe po vendos kurthe në një përpjekje për të ekspozuar sinjalizuesin, siç bëri Coleen në dramën ‘Wagatha Christie’”, tregoi një burim i besueshëm sipas medias së huaj.

Fillimisht festa e Ritës u raportua se përfshinte 30 persona, por burimet më vonë e theksuan atë si një mbrëmje me vetëm rreth shtatë persona.

Cara dhe Poppy Delevingne si dhe ylli i Revistës “TOWIE”, Vas Morgan, 31 vjeç dhe motra e Ritës, Elena, 32 vjeç, ishin të gjithë në foto të festës. Gjatë natës, oficerët e policisë u fotografuan jashtë në restorant ndërsa hidhnin sytë në dritare dhe përpiqeshin të hapnin një derë metalike.

Oficerët u panë gjithashtu jashtë shtëpisë së Rita Orës në Londër dhe restorantin ‘Casa Cruz’ të nesërmen. Ajo kërkoi falje përmes një shkrimi në Instagram, për thyerjen e rregullave të pandemisë.

ri3.jpg

Fotoja prekëse që bën xhiron e rrjeteve, mjeku përqafon pacientin e moshuar me Covid 0 6

Ka bërë xhiron e rrjeteve fotoja ku shihet një mjek nga Teksasi, i ndodhur prej kohësh në vijën e parë të frontit kundër pandemisë, teksa përqafon në ditën e Falënderimeve një pacient të moshuar me Covid 19.

Dr. Joseph Varon, shefi  i United Memorial Medical Center në Houston, i tha CNN se kishte punuar 256 ditë pa ndalim deri tani dhe është i frustruar nga numri i lartë i njerëzve të shtruar në spital.

Ai ka shpjeguar edhe foton prekëse ku shihet duke përqafuar një të moshuar, teksa tha se pacientët po vuajn edhe nga virusi dhe nga izolimi.

“Ndërsa po hyj brenda njësisë time, unë pash që një pacient i moshuar po përpiqej të dalë nga dhoma dhe po qante. Kështu që, i afrohem dhe i them ‘pse po qan’ dhe burri thotë, ‘Unë dua të jem me gruan time’.  Kështu që, unë vetëm e kapa, e mbaj, e përqafova dhe nuk e dija se po fotografohesha në atë kohë,” ka shpejguar mjeku.

Ndër të tjera mjeku i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të ndihmojnë në parandalimin e përhahapjes së koronavirusit, duke respektuar rregullat anti-Covid.