Cilat janë risitë që i solli sot Apple: Nga iPad Pro, iMacs dhe telefon ngjyrë vjollce 0 18

CEO i Apple Tim Cook filloi ngjarjen e Apple nga kampusi i kompanisë Cupertino, California, me pak ndihmë nga realiteti i shtuar.

Të njëjtat rrotullime shumëngjyrëshe AR që u përfshinë në ftesat për ngjarjen bënë një paraqitje në një video të shkurtër që nisi ngjarjen. Vorbullat lëvizën rreth Cook dhe formuan fjalën: hello.

Apple Inc (AAPL.O) njoftoi një linjë kompjuterësh të hollë iMac dhe iPad me video me cilësi më të lartë që përdorin procesorët e vet, pasi shpejton migrimin e saj larg Intel (INTC.O) dhe shkon në një botë pune nga shtëpia, raporton reuters.

Kompania gjithashtu lansoi produkte përfshirë AirTags për të gjetur artikuj të humbur dhe shërbime pajtimi në podcast. AirTags do të kushtojnë 29 dollarë secili, ndërsa iMac do të fillojë me 1,299 dollarë.

Shumëllojshmëria e gjerë e njoftimeve kryesisht ishte telegrafuar para prezantimit, e cila nuk kishte ndonjë befasi të madhe. Aksionet e Apple ranë 1.3 për qind, pak më shumë se rënia prej 1 për qind e indeksit Nasdaq.

Kompjuterët më të hollë iMac do të përdorin një njësi qendrore të përpunuar nga Apple dhe do të vijnë në shtatë ngjyra, përfshirë vjollcën dhe jeshile. Me një ekran 24-inç (61 cm), iMac-të janë të trasha vetëm 11.5 milimetra.

IMac-et e reja gjithashtu shfaqin një kamera të përparme dhe një grup mikrofoni me cilësi më të lartë, duke iu përgjigjur ankesave nga konsumatorët gjatë pandemisë se kamerat e kompjuterit nuk kishin ecur me ritmet me iPhone dhe iPad të kompanisë gjatë një epoke të thirrjeve video të përhapura.

Apple prezantoi iPad Pro të ri që përdorin të njëjtin çip M1 si kompjuterët e saj, në vend të një versioni të zmadhuar të çipave të saj, iPhone dhe portave shtesë për lidhjen e monitorëve dhe lidhjes 5G, duke synuar pajisjen te krijuesit e përmbajtjes që kërkojnë një pajisje të lëvizshme. Kompania gjithashtu tha se kontrollorët nga PlayStation të Sony dhe Xbox të Microsoft do të punojnë me iPad Pro, duke synuar lojtarët me shpejtësinë dhe ekranin e pajisjes së re.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident i rëndë në Lushnje, makina futet në parakalim dhe përplas të moshuarën që po kalonte rrugën (EMRAT-FOTO) 0 14

Një grua e moshuar ka mbetur e plagosur si pasojë e një aksidenti rrugor në Lushnje.

Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë, ndërsa në vendngjarje ka shkuar dhe Policia për të bërë të mundur zbardhjen e saj. Ajo është identifikuar si Ganimete Musaku dhe ndodhet në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

Ka qenë një mjet tip “Ford”, i drejtuar nga shtetasi Igli Rama ai që ka shkaktuar aksidentin, pasi është futur në parakalim dhe për pasojë ka përplasur gruan që ka qenë duke kaluar rrugën.

Pamje nga vendi i aksidentit ne Lushnje

Rama nxjerr videon nga rrugët e Tiranës: Kënaqësi kur kujtoj se kur mbollëm pemët ishin pak më të larta se unë 0 12

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në “Facebook” nga Tirana, ku shihet se rrugët kryesore janë të mbjella anash tyre me pemë.

Rama shprehet se kur pemët janë mbjellë, ishin pak më të larta se ai dhe se tashmë, pemët janë bërë të larta e të gjelbëruara.

 

 

Postimi i kryeministrit Edi Rama:

MIRËMËNGJES 😊

kënaqësi kur kujtoj se kur i mbollëm ishin pak më të lartë se unë edhe pse i shkurtër nuk isha😂