Çfarë është vaksina e Oksfordit dhe si funksionon ajo, gjithçka duhet të dini rreth këtij zbulimi 0 17

Një vaksinë kundër COVID-19 nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania farmaceutike AstraZeneca është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar nga rregullatori, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA).

Kështu, sipas BBC, përcjell Telegrafi, Qeveria britanike ka porositur 100 milionë doza të vaksinës – miratimi i së cilës ndjek shpërndarjen e vaksinës Pfizer, e cila ishte e para që u miratua.

Çfarë është vaksina e Oksfordit dhe si funksionon?

Sipas BBC, ajo është bërë nga një version i dobësuar i një virusi të zakonshëm të ftohjes (i njohur si adenovirus) nga shimpanzetë. Ai është modifikuar që të duket më shumë si coronavirus – edhe pse nuk mund të shkaktojë sëmundje.

Kur vaksina injektohet tek një pacient, ajo e shtyn sistemin imunitar të fillojë të prodhojë antitrupa dhe e kryen atë për të sulmuar çdo infeksion të coronavirusit.

Po sipas BBC, hulumtimet kanë treguar se është shumë efektive.

Ndryshe nga vaksina e Pfizer – e cila duhet të mbahet në një temperaturë jashtëzakonisht të ftohtë (-70C) – vaksina e Oksfordit mund të ruhet në një frigorifer normal. Kjo e bën shumë më të lehtë shpërndarjen.

Si është prodhuar vaksina kaq shpejt?

Studiuesit e Universitetit të Oksfordit kishin bërë shumë punë para vitit 2020 në zhvillimin e një vaksine e cila mund të përshtatet për të trajtuar sëmundje të ndryshme.

Kjo do të thoshte se “shumë gjëra” ishin tashmë në vend dhe shkencëtarët nuk po fillonin nga e para.

Vaksina ka kaluar të gjitha fazat e zakonshme të hulumtimit, edhe pse për shpejtësi këto janë mbivendosur kur zakonisht ndodhin njëra pas tjetrës.

Sa efektive është vaksina e Oksfordit?

Vaksina e Oxford-AstraZeneca është treguar e sigurt dhe se provokon një përgjigje imune tek njerëzit e të gjitha moshave, përfshirë ata mbi moshën 55 vjeç.

Ndryshe nga Pfizer, që tha se vaksina e saj ishte 90% efektive, Oxford-AstraZeneca paraqiti tre shifra të ndryshme:

Në përgjithësi, vaksina u gjet të ishte 70% efektive.

Për shumicën e njerëzve në teste që morën dy doza të plota, shifra ishte 62%.

Sidoqoftë, për një grup të vogël që mori një gjysmë doze dhe më pas një dozë të plotë, kjo shifër ishte 90%. Ende nuk është e qartë pse rezultatet ishin më të mira për këtë grup.

A është vaksina e Oksfordit aq e mirë sa e Pfizer?

Sipas BBC, është e rëndësishme të mbani mend edhe shifra më e ulët prej 62% është një rezultat më i mirë se i vaksinës më të mirë të gripit, e cila është rreth 50% efektive.

Dhe askush që mori vaksinën nuk u shtrua në spital ose u sëmur rëndë për shkak të COVID-19.

Për sa kohë jeni të mbrojtur nga COVID-19?

Ashtu si me të gjitha vaksinat që po zhvillohen kundër coronavirusit, ne nuk e dimë akoma.

Mund të ndodhë që njerëzit kanë nevojë për vaksinime vjetore, siç ndodh me gripin e zakonshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Na bënë gjë veshët? Mohoi lidhjen me Bardhin, por deklarata e fundit e Anës sapo i hodhi benzinë zjarrit! 0 11

Dy foto paparaci të Anës së “Për’puthen” (e pezulluar tashmë nga emisioni) dhe reperit shqiptar, Bardhyl Idrizi, u bënë shkak që në media të përflitej për një romancë mes tyre. Ata të dy u fotografuan një herë në Tiranë e më pas në Kosovë e dukeshin shumë të afërt me njëri-tjetrin.

Ndërkohë Bardhi i hodhi poshtë dyshimet për një romancë me Anën, pasi në “Afterparty-n e Luana Vjollcës”, tha se është single.

Gjithashtu, Ana mohoi më herët në emisionin “Për’puthen” lidhjen me reperin shqiptar, pasi u pyet nga moderatorja Bora Zemani lidhur me fjalët që ishin përhapur për ta prej disa kohësh.

Ajo u shpreh se me Bardhin njihet prej kohësh, për shkak të menaxherit të tij. Më pas Ana zbuloi se po bashkëpunon me reperin për disa projekte, por nuk tregoi se për çfarë bëhet fjalë.

Djali në fjalë, Bardhi, është një person që e kam shumë xhan, e  vlerësoj shumë, njihemi prej kohësh. Nuk ka asnjë romancë, ka një miqësi dhe po punojmë për disa gjëra bashkë. Jemi takuar dhe kur unë s’kam qenë personazh publik, po kjo është barra që marrim kur bëhemi të njohur. Aty nuk ka asnjë puthje, asnjë përqafim që të shihet si romancë”, u shpreh Ana.

Mirëpo, deklarata e fundit gjatë intervistës “60 sekonda për Prive” i ka hedhur benzinë zjarrit.

Pyetjes “Nga 1 deri në 5, sa e varur je nga seksi”, Ana iu përgjigj “Pyet Bardhin“, duke lënë të kuptohet se kanë një marrëdhënie intime./iconstyle

Rudina Dembacaj tregon operacionin e vetëm plastik që ka bërë në trupin e saj! 0 7

Moderatorja Rudina Dembacaj përpiqet të jetë sa më aktive për ndjekësit e saj në rrjete sociale dhe një veçori që e karakterizon është sinqertiteti.

Nëse e pyet Rudinën për diçka, ajo do të të thotë gjithmonë të vërtetën dhe kësaj here nuk i ka bërë “bisht” as pyetjes “Ke operacione plastike në trup apo fytyrë?

Moderatorja nuk ka vonuar t’i përgjigjet kësaj pyetjeje, duke treguar se e vetmja ndërhyrje që ka bërë është në gjoks.

“Gjoksin, para 6 vitesh. Nga dobësimi, më ishte bërë për t’u futur në xhepa”- ka treguar ajo.

Rudina Dembacaj dhe partneri i saj Mark Frroku u kurorëzuan me martesë në ditën e parë të vitit 2021.

Propozimi ka ardhur si një surprizë e vërtetë për Rudinën, pasi Marku kishte përgatitur vetë gjithçka në detaje. Aktorja ka zbuluar se ai i ka propozuar në një nga vendet më të bukura të Turqisë, Cappadocia, dhe momentin më të bukur të jetës e kanë fiksuar përmes disa fotografive.

Më 1 janar, ajo na ka surprizuar të gjithëve, teksa ka publikuar disa foto nga Bashkia e Tiranës, ku shihet bashkë me Markun. Ata janë martuar. sigurisht pa ceremoni, vetëm në praninë e personave që kanë bërë celebrimin.

Megjithatë, aktorja e humorit premton se shumë shpejt do bëjnë edhe dasmën, ndërsa tashmë mban mbiemrin e Markut.

Marku dhe unë me besimin se dashuria është bekim, vendosëm edhe ta zyrtarizonim lidhjen tonë. Gëzuar me një vit mbarë plot lumturi nga familja jonë! Rud&Mark ( Shihemi ne dasem)”-ka shkruar Rudina krah fotove.

Në fillim të 2020, Dembacaj konfirmoi lidhjen me Frrokun, duke postuar për herë të parë në rrjete sociale një foto përkrah tij./iconstyle