Cakaj telefonatë me homologen norvegjeze, zbulohet biseda 0 62

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një bisedë telefonike me Ministren e Jashtme të Norvegjisë, Ine Marie Eriksen Søreide.

Diskutimi mes homologëve u ndal tek dialogu Kosovë-Serbi, si një çështje kyçe e sigurisë dhe zhvillimit në Ballkanin Perëndimor, për të cilin Kryediplomati Cakaj theksoi se e vetmja marrëveshje e qëndrueshme është marrëveshja që përmban njohjen e Republikës së Kosovës nga ana e Serbisë. 

Më tej, Cakaj i shprehu mirënjohjen ministres Eriksen Søreide për mbështetjen e dhënë nga Norvegjia pas tërmetit dhe kundër COVID-19, e gjithashtu për ndihmën financiare për RYCO dhe qasjen parimore lidhur me procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE. 

Për më tepër, ministrat vlerësuan pozitivisht bashkëpunimin në kuadër të OSBE-së dhe biseduan për përgatitjen e takimit virtual të Ministrave të Jashtëm të vendeve pjesëmarrëse në dhjetor. Për këtë, Cakaj shprehu falënderimet ndaj Norvegjisë për mbështetjen e vazhdueshme politike dhe teknike për Shqipërinë, si Kryesi e Radhës e OSBE-së.

Shqipëria dhe Norvegjia kanë këmbyer mbështetjet për kandidaturat e tyre në Këshillin e Sigurimit. Lidhur me këtë çështje, homologët u pajtuan për të thelluar bashkëpunimin teknik mes dy vendeve edhe në kuadër të kësaj ndërmarrjeje madhore.

“Mirënjohës ndaj Norvegjisë për punën e vyer, qasjen aktive e mbështetjen e vazhdueshme dhënë Shqipërisë e Ballkanit Perëndimor.” – përfundoi Cakaj, reagimin e tij në facebook, sa i përket telefonatës së zhvilluar me homologen norvegjeze./T.Ch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Meta uron Fiter Bajramin nga KMSH: Sakrifica e besimtarëve myslimanë të na frymëzojë për një shoqëri më të drejtë e njerëzore! 0 7

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një vizitë në Komunitetin Mysliman të Shqipërisë, prej ku ka uruar festën e Fiter Bajramit për të gjithë besimtarët, por edhe për të gjithë qytetarët shqiptarë.

Meta është shprehur, në një prononcim për media pas vizitës në KMSH, se sakrificat e besimtarëve myslimanë duhet të frymëzojnë të gjithë qytetarët për një shoqëri më solidare, më të drejtë e më të bashkuar.

“Ishte kënaqësi për të uruar sot vëllezërit e komitetit tonë mysliman me rastin e festës së Fiter Bajramit, duke uruar të gjithë besimtarët, por edhe qytetarët shqiptarë, për të vlerësuar sakrificat e tyre, sidomos gjatë kësaj periudhe të vështirë, edhe për shkak të pandemisë. Shprehim mirënjohje edhe për ndihmat që ata kanë dhënë për të sëmurët, të varfrit. Urojmë që këto sakrifica të na frymëzojnë të gjithëve për një shoqëri më solidare, më të drejtë, më njerëzore, më të bashkuar dhe më në paqe”, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët nëse do të paraqitet në seancën dëgjimore në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij, Meta u përgjigj shkurtër: “Vazhdojmë festën dhe mbarësi e gëzim të gjithëve”.

Kryeministri Kurti uron Fiter Bajramin: Reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë vitit, të shumëfishojmë lumturinë! 0 4

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar Fitër Bajrami, duke thënë se mbarësia e kësaj dite le të vulos besimin se çdoherë mund të japim më shumë sesa që marrim.

“Në mesin e begative të festës së Bajramit le t’i kujtojmë kufizimet e përjetuara gjatë Ramazanit, ashtu që reflektimet nga ky muaj të na shoqërojnë përgjatë gjithë vitit. Në këtë ditë feste, le të shumëfishojmë lumturinë duke e ndarë me të tjerët, duke uruar më të mirat për njëri-tjetrin dhe duke u kujdesur për shëndetin e njëri-tjetrit”, ka shkruar Kurti.

Kurti ka shtuar se kjo festë qoftë gëzim për të gjithë.

“Qofshin zemrat tuaja gjithmonë burim shprese! Qoftë kjo festë gëzim për të gjithë”, ka shkruar Kurti.