Bebe Rexha krenohet me prejardhjen SHQIPTARE, Kim Kardashian bën veprimin që s’pritej! 0 26

Bebe Rexha, është lindur e rritur në New York të Shteteve të Bashkuara, por nuk e ka harruar asnjëherë kulturën dhe origjinën e saj. Në një rrëfim të sinqertë të bërë për fansat e saj në InstaStory, Rexha ka treguar se sa e vështirë ka qenë për të që të rritet si një shqiptare në një vend si Amerika.
Kështu, të rritesh në Amerikë, unë zbulova se: Unë isha një fanse e madhe e Britney Spears, Christina Aquilera dhe bjondeve me sy të kaltër, gjithashtu Marily Monroe, ikonës, të gjitha këtyre ikonave bionde me sy të kaltër. Unë mendoja se unë duhet të bëhesha kështu që të isha e pranueshme në industri dhe të mos shfaqja kulturën time, se prej nga vij,sepse në të vërtetë nuk është askush që vjen nga Shqipëria dhe që ka pushtuar botën. Dhe nuk e di, unë kërkoja shumë për artistët tjerë në media dhe më dukej bukur që të shfaqësh kulturën tënde dhe kjo është ajo që ngatërroi mendjen time”, është shprehur fillimisht 31-vjeçarja

“Kjo është arsyeja pse unë jam falënderuese ndaj Kim Kardashianit sepse të rritesh duke parë Marilyn Monroe si një ikonë bionde me sy të kaltër dhe ti ke një vajzë si Kim Kardashian që është armene dhe ndryshon trajektoren dhe të kesh një kulturë dhe të shfaqësh një kulturë dhe të kesh bashkëpunime të ndryshme është vërtetë interesante.

Ajo çfarë po përpiqem të them është se unë dua të shpërndaj kulturën time me ju sepse më ka ndryshuar mua.

Kultura e Shqipërisë më ka frymëzuar mua si artiste dhe më ka formuar mua si grua dhe jam krenare për këtë. Kështu, kjo është ajo e gjitha çfarë doja të thoja, faleminderit që më dëgjua djema”, ka përfunduar Bebe Rexha.

Me të parë këtë rrëfim të saj, Kim Kardashian e ka rishpërndarë videon e Rexhës në profilin e saj, ku ndiqet nga mbi 192 milionë ndjekë.

Kim1.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koordinatori i LSI në Vorë publikon letrën për MSH: Mjekët dhe infermierët ankohen se u mungojnë dorezat, maskat dhe dezinfektantët 0 5

Koordinatori i LSI, Vojo Bregu ka publikuar një letër të mjekëve dhe infermierëve të Vorës për Ministren e Shëndetësisë.

Në letrën e publikuar nga Bregu, mjekët e infermierët ankohen se nuk kanë dorëza, maska e dezinfektantë.

Ai akuzon qeverinë se mjekët dhe infermierët sot përballen me një sistem të korruptuar që ka lënë pa mjete mbrojtëse vijën e parë, por kjo do të ndryshojë kur të gjithë të flasin hapur.

 

 

 

STATUSI NGA VOJO BREGU

NA MUNGOJNE DOREZAT DHE DEZINFEKTANTET!

Mjekët dhe infermierët e Vorës i shkruajnë letër Ministres së Shëndetësisë.

Një grup mjekësh dhe infermierësh të Qendrës Shëndetësore Vorë i kanë drejtuar nje ankesë Ministrisë së Shëndetësisë për kushtet në punë. Ata shprehen se ju mungojnë mjetet bazike si doreza dhe dezinfektantë.

Shpesh mjekët dhe infermierët akuzohen per apati dhe korrupsion. E vërteta është se ata, si të gjithë, përballen me një sistem të korruptuar i cili jo vetëm i lë pa mjete në vijën e parë të luftës po dhe i injoron totalisht për sa kohë nuk i shërbejnë kasetave propagandistike.

Kjo po ndryshon dhe do ndryshojë kur të gjithë mjekët të marrin guximin dhe të flasin hapur.

Si mjekët dhe infermierët e Vorës.

 

 

 

 

 

 

(BalkanWeb)

Mesazhi i fshehur brenda këngës së re të Selena Gomez 0 2

Fustani me të cilin, këngëtarja u shfaq në videoklipin e këngës “De Una Vez” nuk është thjesht i bukur. Përzgjedhja e veshjes ka disa mesazhe të fshehura.

Selena Gomez publikoi këngën spanjolle në 14 janar.

Fustani me ngjyrë rozë të ëmbël, me printim lulesh dhe zemrën e ndezur në qendër, mbart kuptimin temës së videoklipit spanjoll të Selenës, e bërë për këdo që i “ka thyer zemrën”, të cilën ajo e zbuloi në një intervistë për Vogue.

“Nëse do të zhytesha plotësisht në një projekt të frymëzuar nga kultura latine, do të doja të punoja me krijues vendas që flasin spanjisht,” shpjegoi Selena për revistën.

Pra, këngëtari i “Same Old Love” u kthye në ekipin krijues/ çifti i martuar Tania Verduzco dhe Adrian Perez, të cilët e dinin se si veshja e Selena mund të reflektonte kulturën meksikane të këngëtares dhe aktores. “Ne donim të luanim me gjuhë dhe imazhe të fuqishme. Ne krijuam zemrën që e quajmë Milagro në kulturën meksikane, dhe drita e saj të jetë një metaforë për shërimin gjatë gjithë historisë”, shpjegoi Tania.

Ashtu si zemra, edhe lulet në fustanin Rodarte kishin një kuptim më të thellë. “Ne dëshironim të kishim këto lidhje, të krijonim këtë pamje dhe të luanim me lulet mahnitëse, por duke e sjellë më moderne dhe aktuale“, vazhdoi Tania. “Lulet në veshje, në flokë dhe brenda videos  lidhen me këtë ide të rinovimit.”

“Unë e dua rolin që natyra luan në video dhe se si ajo përfaqëson shërimin dhe rritjen”, shpjegoi Selena. “Shpresoj që mesazhi i shpresës të vijë pas pranimit të dhimbjes dhe lëndimit.” Këngët e Selenës për thyerjen e zemrës kanë bërë jehonë për miliona fansa, pas ndarjes së saj me Justin Bieber, në fillim të vitit 2018. Shumë fansa besuan se kjo ndarje ishte burimi i frymëzimit i rikthimit të saj në këngë, me “Lose You To Love Me”, në janar 2020.

“De Una Vez” është kënga e parë e Selenës në spanjisht.