Basha-Ramës: Mbylle PS në një vendgrumbullim plehrash 0 67

ryeministri, Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e PD, Lulzim Basha për çështjen e inceneratorëve.

Rama shkruan në rrjetet sociale se sa më shumë kryedemokrati sulmon impiantet moderne të mbetjeve, aq më shumë tregon se nuk ndahet dot nga malet me plehra të Sali Hajdinit.

Më tej, kryeministri shkruan; “ta qaj hallin, je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës”.

“Ah Lul, të ka mbet ora tek Gropa e Hajdin Saliut, po habitem si s’e kupton që sa më shumë sulmon impiantet moderne të mbetjeve, aq më shumë tregon se nuk ndahesh dot nga malet me plehra të Sali Hajdinit! Ta qaj hallin, je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës!”-shkruan Rama.

Ndërkohë e menjëhershme ka qenë përgjigjja e Bashës i cili teksa i referohet takimit të djeshëm të PS në Elbasan i drejtohet Ramës duke i thënë se mbylli PS në një vendgrumbullimi plehrash. Lideri i opozitës e përfundon reagimin e tij duke thënë se ora e gjykimit po afron.

“Kur për të mbrojtur korrupsionin tënd, mbyll PS në një vendgrumbullim plehrash, kuptohet se e ke një hall të madh. Por halli yt nuk ka asgjë të përbashkët me hallet e Shqipërisë. Në gropën e zezë ku je futur nuk do ta marrësh dot Shqipërinë me vete. Ora e gjykimit po afron!”-shkruan Basha./ Opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yuri Kim mesazh Ramës: Siguroni kushtet që zgjedhjet të jenë të drejta dhe transparente 0 79

Ambasadorja amerikane i është drejtuar edhe njëherë me një mesazh të qartë dhe të fortë maxhorancës lidhur mbi zgjedhjet e 25 prillit.

Kim shkruan se autoritetet duhet të sigurojnë rregulla dhe kushte për zgjedhjet, çdo gjë më pak do të ishte hap prapa për demokracinë.

Yuri Kim: Kujtesë: Është absolutisht kritike për autoritetet të sigurojnë që rregullat dhe kushtet e zgjedhjeve janë – në fakt dhe nga perceptimi – të drejta, me kohë dhe transparente. Çdo gjë më pak do të ishte një dëm për votuesit dhe një hap prapa për demokracinë.

Debati për fletën e votimit, Celibashi thirrje KAS: Shqyrtojeni sa më parë, po humbasim kohë 0 40

Kreu i  KQZ-së, Ilirjan Celibashi u ka bërë thirrje ditën e sotme anëtarëve të KAS që të marrin një vendim në lidhje me fletën e votimit për zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa ishte në projektin pilot të votimit elektronik që po zhvillohet në Tiranë.

“Çdo ditë që humbasim në lidhje se si do të jetë forma , ndikon në proces se do të duhet që votuesit të kenë dijeni se si do të jetë fleta e votimit. Nuk e kam pritur që do të kishte kundërshtim se si do të duhej fleta e votimit, por jemi në këtë situatë të shpresojmë që palët ta dinë që është më e rëndësishme koha se sa përmbajtja e fletës.”

“Mund të krijojë vonesë nëse vazhdojmë të humbasim akoma ditë, shpresojmë që të vendosi sot e të ketë një konsensus, e të ketë mbi vendimmarrjen e KAS, ndryshe do të humbasim edhe disa ditë të tjera. Gjej rastin që të bëj një thirrje publike anëtarëtve që ta shqyrtojnë  sa më parë, atë që jemi të detyruar ta respektojmë”, tha ai.

Komisioni Ankimimeve dhe Sanksioneve sot shqyrton kërkesat ankimore të  PD-së,  PS-së dhe e Bindjes Demokratike, pasi kundërshtojnë zgjedhjen e fletës së votimit.

Socialistët kërkojnë që kandidatët të identifikohen me numra, ndërkohë demokratët edhe pse morën atë që deshën, një fletë me emra sërish janë të pakënaqur dhe kërkojnë që kandidatët të renditen në kolonë dhe jo horizontalisht.

Fleta e votimit nuk bind as partinë e Astrit Patozit, e cila ka përplasje me Partinë Demokratike sa i takon ngjashmërisë së logos. Bindja Demokratike kërkon në fletën e votimit rikthimin në logon e saj, por demokratët janë kundër.