“Asgjë nuk ndryshon”, ja reagimi i Turqisë pas fitores së Joe Biden në zgjedhjet amerikane 0 36

Turqia reagoi të dielën për fitoren e zotit Joe Biden me komente asnjanëse. Zëvendës Presidenti Fuat Oktay tha se kjo nuk do t’i ndryshojë marrëdhëniet midis dy aleatëve të vjetër edhe pse Ankaraja do të vazhdojë t’i bëjë presion Uashingtonit për Sirinë dhe për çështje të tjera ku ka diferenca politike.

Turqia mund të humbasë më shumë sesa shumë vende të tjera nga fitorja e zotit Biden, pasi ai pritet të ashpërsojë qëndrimin e SHBA kundër ndërhyrjeve ushtarake jashtë vendit të Presidentit Reccep Tayyip Erdogan dhe forcimit të bashkëpunimit të tij me Rusinë.

Një tjetër pengesë kryesore është refuzimi i Uashingtonit për të ekstraduar klerikun mysliman me banim në SHBA, Fethullah Gulen, të cilin Ankaraja thotë se orkestroi një grusht shteti të dështuar në vitin 2016.

“Asgjë nuk do të ndryshojë për Turqinë,” tha zoti Oktay. “Kanalet e komunikimit do të funksionojnë si më parë, por sigurisht që do të ketë një periudhë tranzicioni,” tha ai, duke shtuar se Ankaraja do të vëzhgojë nga afër qasjen e zotit Biden në politikën e jashtme, shkruan Voa.

Ai tha se Turqia do t’i bënte presion administratës së ardhshme të SHBA që të heqë dorë nga mbështetja për grupet militante kurde në Siri dhe që të ekstradojë Gulenin.

“Ne përjetuam një përpjekje për grusht shteti. Personi që e bëri këtë ndodhet në Shtetet e Bashkuara. Nuk ka asgjë më të natyrshme se sa kërkimi i ekstradimit të tij,” tha zoti Oktay.” Ky është një proces që filloi më herët dhe do të vazhdojë me këtë administratë,” shtoi ai.

Një çështje tjetër që mbetet pa u zgjidhur midis dy aleatëve është blerja nga Turqia e sistemeve ruse të mbrojtjes nga raketat, për të cilat Ankaraja përballet me sanksione nga SHBA. Administrata e Presidentit Trump deri tani ka shmangur vendosjen e sanksioneve. Zoti Oktay tha të dielën se Ankaraja shpresonte që edhe administrata Biden të mos ndërmarrë hapa të njëanshëm. Presidenti Erdogan ende nuk ka komentuar për fitoren e zotit Biden./balkanweb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Basha: Shqipëria investon më pak se çdo shtet tjetër europian për shëndetësinë, bashkë do largojmë të keqen 0 1

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar një grafik, ku tregohet se Shqipëria është ndër vendet europiane që investojnë më pak në shëndetësi.

Basha thekson se Rama i la në baltë shqiptarët me premtime të pambajtura në 7 vjet, duke shtuar se “bashkë do largojmë të keqen”.

foto galeri

Postimi i kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha:

Shqipëria investon sot më pak se çdo vend tjetër për kujdesin shëndetësor. Prandaj numri i mjekëve për frymë në Shqipëri është më i ulëti. Kjo është arsyeja pse pagat e mjekëve tanë, që tani po luftojnë në vijën e parë kundër pandemisë, janë më të ultat. Ata që e vuajnë këtë në kurrizin e tyre janë shqiptarët, të cilët paguajnë fatura të shtrenjta për ilaçet dhe trajtimin mjekësor.

Nuk ka pse të vazhdohet kështu. Ne mund dhe duhet të investojmë më shumë në shëndetësi. Ne mund ti paguajmë më mirë mjekët dhe infermierët tanë dhe mund të shtojmë numrin e tyre. Ne mund të rimbursojmë më shumë për ilaçet dhe ti bëjmë të përballueshme për të gjithë. Të gjitha këto mund të bëhen.

Për 7 vite Rama i la në baltë shqiptarët me premtime të pambajtura si ai për shëndetësinë falas. Boll më. Nuk mund të vazhdohet më kështu. Bashkë do ta largojmë të keqen dhe do të sjellim ndryshim dhe shpresë të re për Shqipërinë./B.W

I preferuari juaj?! Dhe aktori më i mirë i SHEKULLIT 21 shpallet… 0 4

Fituesi i çmimit Oskar, Denzel Washington është shpallur aktori më i mirë i shekullit 21, sipas New York Times.

Lista e aktorëve më të mirë u përpilua nga kritikët e filmit Manola Dargis dhe “AO Skot” Ata thonë se Washington, i cili fitoi një Oskar për rolin e tij në filmin triler- aksion “Train Day” të vitit 2001, doli i pari pa diskutim.

“Ne argumentuam dhe debatuam për çdo emër tjetër në listë, por nuk kishte hezitim apo debat në lidhje me të. Denzel Washington është shumë më tepër sesa një “gjigand i ekranit”. Ai është një mjeshtër i mençur dhe i ndjeshëm, me një trajnim serioz nga shkolla e vjetër dhe një prani verbuese të një ylli të filmit. Ai është një nga djemtë më të mirë të aktrimit. Denzel e bën aktrimin të duket si frymëmarrje”, thanë dy kritikët në një deklaratë.

E dyta në listë është aktorja Isabel Yper dhe vendi i tretë shkoi për Daniel Day-Lewis.

Keanu Reeves është në vendin e katërt, ndërsa Nicole Kidman është në vendin e pestë.

top-25-luchshih-akterov-xxi-veka-po-versii-the-new-york-times-b77773f.jpg