Aktualitet 84% e bizneseve të prekur nga kriza, normaliteti pritet pas 10 muajsh 0 76

84% e bizneseve shqiptare deklarojnë se janë prekur nga kriza e pandemisë.

Banka e Shqipërisë ka kryer dy anketa për efektet e Covid-19 në aktivitetin e biznesit, si pjesë e vrojtimeve të besimit në ekonomi, përkatësisht në muajt prill dhe shtator.

Në muajin prill, rreth 90% e bizneseve që kthyen përgjigje ishin shprehur se aktiviteti i tyre u ndikua nga epidemia, ndërsa në muajin shtator, ky raport është ulur në 84%, i ndikuar kryesisht nga sektori i industrisë dhe ndërtimit. E kundërta ka ndodhur me bizneset e shërbimeve, ku numri i bizneseve që shprehen se janë ndikuar është më i madh në muajin shtator.

Lidhur me pyetjen se si janë ndikuar, bizneset vlerësojnë si më të rëndësishmen uljen e kërkesës nga klientët vendas. Rëndësia e këtij faktori është rritur në krahasim me fillimin e pandemisë dhe ka arritur në rreth 42% të përgjigjeve të bizneseve në shtator, në krahasim me 34% në prill. Në linjë me lehtësimin e masave të marra, mbyllja e detyruar e aktivitetit, e cila ndikonte në masën 23% në prill është ulur në nivelin 13% në shtator. Ulja e kërkesës nga klientët vendas identifikohet si faktori me ndikim më të madh edhe në kategorizimin e bizneseve sipas madhësisë, me një peshë veçanërisht më të madhe për mikrondërmarrjet.

Bizneset kanë zgjedhur si alternativat kryesore për të përballuar situatën shtyrjen në kohë të pagesave, në 30% të rasteve dhe uljen e përkohshme të numrit të të punësuarve, në 27% të rasteve, në masë të ngjashme në të dy vrojtimet. Ndryshimi kryesor shihet në alternativën mbyllje aktiviteti, e cila ishte konsideruar në muajin prill, me 14% të përgjigjeve totale, por jo në muajin shtator, me vetëm 2% e përgjigjeve të bizneseve. Alternativa e konsideruar më shumë nga bizneset në muajin shtator është rritja e borxhit nga të tjerët, që ka arritur në 12% të bizneseve, nga 4% në prill. Në të dy vrojtimet, bizneset nuk kanë konsideruar si alternativë uljen e përhershme të numrit të punonjësve.

Edhe sipas madhësisë, alternativat kryesore për të përballuar situatën rezultojnë si më lart. Në muajin shtator vihet re një shtim i peshës së alternativës “Rritje e borxhit nga të tjerët” për mikrondërmarrjet dhe ndërmarrjet e vogla. Ndërkohë, alternativa e “Rritjes së huamarrjes nga bankat” rezulton me një peshë më të lartë në muajin shtator për ndërmarrjet e mesme dhe ato të mëdha.

Në përgjithësi, bizneset presin që të kthehen në një situatë normale (e kuptuar si situata përpara Covid-19) afërsisht pas 10 muajsh. Në krahasim me muajin prill, kur kriza pritej të ishte më e përkohshme, kjo periudhë është dyfishuar. Sipas madhësisë, koha e kthimit në situatën normale rezulton më e lartë për bizneset e vogla./opinion.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi për ditën e sotme, 17 qershor 2021 0 11

Dashi
Ndarja e lumturisë me të tjerët do t’ju mbushë me energji pozitive. Ju mund të bëni para shtesë sot, nëse luani “kartat” si duhet. Sjellja e ashpër e fëmijëve do të krijojë vetëm pakënaqësi. I dashuri/e dashura juaj mund të kërkojë diçka nga ju sot, por ju nuk do të jeni në gjendje të përmbushni dëshirat e tij/saj.
Demi
Do keni një diskutim rreth investimeve financiare dhe kursimeve me anëtarët e tjerë të familjes sot. Këshillat e tyre do të provojnë se janë të dobishme në përmirësimin e situatës tuaj financiare. Shumica e çështjeve që kanë të bëjnë me jetën personale do të jenë nën kontroll.
Binjakët
Mundësitë e reja për të bërë para do të jenë fitimprurëse. Udhëzimet e dikujt do të përmirësojnë një marrëdhënie në jetën tuaj. Entuziazmi dhe natyra juaj inovative do t’ju falë një ditë mjaft argëtuese.
Gaforrja
Praktikimi i meditimit do t’ju mbushë me energji. Fitimet në biznes mund të sjellin gëzim në fytyrat e shumë tregtarëve dhe biznesmenëve sot. Dikush që i besoni mund të mos ju tregojë gjithë të vërtetën për një çështje të rëndësishme. Aftësia juaj për të bindur të tjerët do t’ju ndihmojë të zgjidhni problemet e ardhshme.
Luani
Mënyra logjike e të menduarit të një shoku do t’ju inkurajojë të zgjidhni një problem. Shqetësimet në lidhje me paratë mund të zgjidhen sot dhe ju do të shijoni një stabilitet financiar. Ditë e mirë për të komunikuar me njerëz të cilët i takoni rrallë.
Virgjëresha
Pavarësisht një dite të vrullshme, ju përsëri do të jeni në gjendje të mblidhni energjitë. Sot ju mund ta kaloni pjesën më të madhe të kohës me gjëra që nuk janë të nevojshme ose të rëndësishme. Ushqimi I mirë dhe romancë parashikohen për ju sot.
Peshorja
Përpiquni te mbani nën kontroll emocionet tuaja. Sot, një vëlla ose motër mund t’ju kërkojë ndihmë financiare. Mos u tregoni të pasjellshëm me kolegët tuaj. Sjellja juaj jo vetëm që do të shqetësojë kolegët rreth jush por edhe do të ndikojë negativisht në reputacionin tuaj.
Akrepi
Shmangni mbingarkesën dhe mbani nën kontroll peshën tuaj. Së shpejti do të ju të kuptoni se zemërimi dhe zhgënjimi vetëm do të prishin qetësinë tuaj mendore. Sot jeta juaj e dashurisë do të lulëzojë.
Shigjetari
Një detyrë mund të mbetet në pritje në punë dhe mund t’ju duhet të kushtoni kohën tuaj në mbrëmje, për ta përfunduar. Sot, do ta kuptoni se të gjitha zotimet e dhëna në ditën e dasmës tuaj ishin të vërteta. Bashkëshorti/bashkëshortja juaj është pjesë e shpirtit tënd.
Bricjapi
Besimi në vetvete do t’ju ndihmojë për të hapur dyert që çojnë në realizimin e aspiratave tuaja. Një marrëveshje e re financiare do të finalizohet. Kushtojini kohë e duhur familjes suaj. Kaloni pak kohë cilësore me ta dhe mos i jepni askujt arsye për ankesa.
Ujori
Investimet në aksione dhe fonde të përbashkëta mund të jenë produktive për ju, për fitime afatgjata. Situata në jetën tuaj në çift do të jetë disi e paparashikueshme. Planifikoni një surprizë dhe bëjeni këtë një ditë më të bukur, të paharrueshme.
Peshqit
Do të jeni mjaft aktiv dhe të shkathët sot. Do të ndiheni të fortë dhe të shëndetshëm. Aftësia juaj për të reaguar shpejt ndaj problemeve do t’ju vijë mjaft në ndihmë sot. Mund të ndiheni të mbytur në jetën tuaj në çift për shkak të mungesës së lirisë sot.

Cilën argjilë të përdorim kundër celulitit? 0 17

Celuliti, akumulimet e dhjamit dhe papërsosmëritë e lëkurës janë probleme që praktikisht të gjitha gratë i kanë të përbashkëta.

Për t’u përpjekur të zvogëloni ose eliminoni këto papërsosmëri të lëkurës, është mirë të përpiqeni të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, të bëni ushtrime të rregullta dhe të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Por jo vetëm!

Zbatimi i baltave të argjilës është një nga mjetet shëruese më të përdorura dhe efektive për të luftuar celulitin dhe papërsosmëritë e ndryshme.

Ato ndihmojnë, në fakt, për të thithur ujë nga indet e trupit dhe për të hequr toksinat dhe mbetjet metabolike. Ata pastrojnë thellësisht lëkurën dhe stimulojnë proceset natyrore të rigjenerimit të indeve, duke e bërë lëkurën më elastike dhe më të butë.

Por, cila argjilë për celulitin është më efektive? A ka ndryshime midis llojeve të ndryshme?

Argjila e bardhë – Gjithashtu e quajtur kaolinë, ajo përbëhet kryesisht nga alumini dhe silici dhe përdoret si baza kryesore e të gjitha llojeve të tjera të argjilave. Argjila e bardhë përdoret për ënjtjen e barkut, acidin e stomakut dhe është e dobishme në rast të helmimit nga ushqimi. Për përdorim të jashtëm, mund të përdoret si maskë bukurie ose si baltë për të luftuar celulitin dhe strijat, falë vetive të saj shtresuese, pastruese dhe astringjene.

Argjila e verdhë – Kjo lloj argjile përmban hekur, bakër (nga i cili merr ngjyrën e tij të verdhë) dhe kalium: promovon oksigjenimin dhe rigjenerimin e indeve, duke parandaluar stazën e qarkullimit të gjakut dhe limfatik. Përdorimi i saj rekomandohet për të hequr toksinat dhe depozitat e yndyrës nga lëkura.

Argjila e kuqe – Ideale për lëkurë të ndjeshme dhe delikate, balta e kuqe përmban hekur dhe alumin, të cilat japin veti astringjene, pastruese, antiinflamatore dhe dekongjestive.

Argjila rozë – Argjila rozë është e dobishme për nxitjen e rinovimit të qelizave, parandalimin dhe luftimin e venave me variçe dhe madje edhe kapilarët e thyer.

Argjila jeshile – E përbërë kryesisht nga silici dhe alumini, ka një pH alkalin që i jep asaj veti detoksifikuese, të afta për të eliminuar toksinat dhe mbetjet metabolike.

Argjila gri – Ka një përqindje të lartë të silicit, e dobishme për forcimin dhe kullimin e lëkurës dhe për këtë arsye zvogëlon efektin e lëvozhgës së portokallit.

Argjila e purpurt – Ky lloj përbëhet nga argjila e bardhë dhe një pigment mineral vjollcë. Krahasuar me të gjitha llojet e tjera të argjilës është e pasur me silicë dhe ka një përqendrim të reduktuar të mineraleve dhe elementëve gjurmë. Ndihmon në pastrimin dhe pastrimin e lëkurës së thatë, stimulon qarkullimin e gjakut dhe ka një veprim shtresues të aftë për të zvogëluar strijat.