A e dini se ku shkojnë mallrat e konfiskuara në aeroport? 0 11

Ju ka ndodhur ndonjëherë të lini diçka në aeroport? Nëse lini një parfum të shtrenjtë, kjo mund të jetë e dhimbshme. Në këtë rast, duhet të dini se keni mundësi të tjera.

Disa aeroporte kanë një Shërbim Kthimi të Sendeve të Konfiskuara. Ju mund të pyesni një punonjës të aeroportit se ku mund ta gjeni. Pasi të keni depozituar artikullin tuaj, ju keni një sasi të caktuar ditësh për ta marrë atë përsëri. Për shembull, në Manchester, keni 30 ditë. Gjithashtu, mund të zgjidhni që artikulli juaj të dërgohet në adresën tuaj nëse nuk planifikoni të ktheheni brenda një afati të caktuar.

Ju gjithashtu mund t’ia jepni një shoku që po ju përcjell ose ta lini në makinë. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë të vini në aeroport pak më herët.

Ku shkojnë artikujt tuaj nëse i lini?

Disa njerëz mund të mendojnë se anëtarët e stafit marrin sendet e tyre, por jo. Disa prej artikujve, si për shembull, një set me thika ose një çantë luksi, shkojnë në ankand dhe shiten online. Në shumë raste, mund të shiten me gjysmë çmimi.

Shumë gjëra shkojnë për bamirësi. Vullnetarët në disa vende të botës thonë se mund të mblidhen deri në 50,000 dollarë.

Disa aeroporte bëjnë një ekspozitë arti të sendeve të ndaluara

Ka gjithmonë një vend për artin. Për shembull, në vitin 2019 personeli në aeroportin e Lituanisë, në Vilnius, pati një ide gjeniale. Ata krijuan një pemë Krishtlindjesh me thikat dhe gërshërët e konfiskuara, për t’u treguar njerëzve sa të rezikshme mund të jenë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U shpall fajtor për vdekjen e George Floyd, zbulohet se çfarë kishte shkruar në dorë ish – polici Chauvin, ku u paraqit në sallën e gjyqit 0 5

Derek Chauvin, ish-oficer në policinë e Minneapolis në SHBA, është dënuar me 40 vite burg, pasi u shpall fajtor për vdekjen e George Floyd. Sipas mediave të huaja, 45-vjeçari Chauvin, u paraqit në sallën e gjyqit nën masa të rrepta sigurisë për të mësuar vendimin e jurisë.

Bashkë me të në sallë, ishte edhe avokati që e mbronte, Eric Nelson. Pikërisht, numrin e këtij të fundit, Chauvin e shkruajti në dorë, në mënyrë që nëse shpallej fajtor (gjë që ndodhi) do ta telefononte menjëherë.

Avokati deklaroi se Chauvin kishte frikë se copa e letrës do i merrej, ndaj dhe vendosi të shkruante numrin në dorën e tij. Si një ish-oficer policie që kishte bërë tashmë disa paraqitje në gjykatë, Chauvin parashikonte që të kishte qasje të kufizuar në një telefon, por e dinte se do të lejohej të telefononte avokatin e tij, ka thënë më tej Nelson.

Chauvin, i cili mund të dërgohet në burg për dekada, u shpall fajtor si i akuzuar për vrasje të paqëllimtë të shkallës së dytë, vrasje të shkallës së tretë.

Juria me gjashtë anëtarë të Bardhë dhe gjashtë anëtarë me ngjyrë ose multiracial u kthye me verdiktin e saj pas rreth 10 orësh diskutimesh brenda dy ditësh.

 

foto galeri foto galeri

Shefi i kuzhinës dhe pronari i shumë restoranteve, Nusret Gökçe paditet me 5 milionë dollarë! 0 8

Kasapi turk, shefi i kuzhinës dhe pronari i shumë restoranteve, Nusret Gökçe, i njohur gjerësisht si ‘Salt Bae’, po përballet me një proces gjyqësor prej 5 milion dollarësh për shkelje të së drejtës së autorit. Një artist amerikan thotë se Gökçe përdori artin e tij pa leje.

Vepra artistike në fjalë është një ilustrim i tij në pozën e tij të famshme duke hedhur kripë. Artisti i Brooklyn, Logan Hicks, thotë se ai dhe shoku i tij Joseph Iurato u punësuan nga Gökçe për të krijuar një mural të tij, por më pas përdorën të njëjtën vepër arti në restorantet e tij në të gjithë botën dhe si logon e tij, sipas New York Post.

Hicks zbuloi se Gökçe dhe kompanitë e tij kishin përdorur të njëjtin imazh pa leje në shfaqjet e dritareve, në menutë, çanta, paketimet, shenjat dixhitale dhe etiketën për linjën e erëza të Salt Bae, sipas padisë.

Gökçe u bë i famshëm për herë të parë në vitin 2017 kur imazhet e tij duke spërkatur kripë në një biftek u bënë virale në Instagram.