5 këshilla të dobishme për një lëkurë të bukur dhe rinore 0 56

Nuk është asnjëherë shumë herët për të menduar se si të ruani freskinë e rinisë. Ka shumë faktorë që ndikojnë në plakjen e lëkurës, prandaj kujdesuni për të për aq kohë sa e keni ende mundësinë. Ju tregojmë 5 gjëra që mund të bëni për një lëkurë të bukur dhe rinore.

1. Përdorni scrub dy herë në javë
Scrub-et e fytyrës përmbajnë mikrokokriza që ndihmojnë në largimin e qelizave të vdekura. Në këtë mënyrë, rigjenerohen qeliza të reja dhe kjo ndihmon që lëkura juaj të duket e bukur. Këshillohet që të përdorni scrub të paktën 2 herë në javë dhe mund ta bëni edhe vetë në shtëpi. Për shembull, mund të bëni scrub-in tuaj duke përzier boronicat, sheqerin dhe mjaltin.

2. Investoni në një hidratues të mirë
E besoni ose jo, kremi i kërpit CBD është një opsion shumë i mirë për hidratimin e fytyrës, pasi ka veti anti-inflamatore dhe e bën lekurën tuaj të duket më e freskët. Kremrat e fytyrës CBD janë një zgjidhje shumë e mirë, sidomos nëse keni predispozitë për akne, sepse ndihmojnë në reduktimin e puçrave dhe skuqjes. Gjithashtu, këta kremra reduktojnë prodhimin e tepërt të vajit, gjë që e bën lëkurën tuaj të jetë më pak e yndyrshme.

3. Përdorni produkte natyrale
Kimikatet e shumta që gjenden në disa kremra janë të dëmshme, sepse mund t’ju krijojnë rrudha, thatësirë dhe iritim. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të përdorni produkte që janë tërësisht natyrale, pa fragranca dhe alkol.

4. Lajeni fytyrën dy herë në ditë
Fytyra duhet larë një herë në mëngjes dhe një herë në darkë. Gjithashtu, nëse bëni aktivitet fizik, duhet ta lani fytyrën edhe pas fiskulturës, pasi djersa bllokon poret. Ama, vini re! Nuk duhet ta lani fytyrën më shumë se ç’duhet, pasi mund t’ju thahet dhe iritohet. Në mëngjes përdorni një larës të butë dhe krem hidratues, kurse në darkë një larës vajor dhe krem hidratues.

5. Mos harroni kremin e diellit!
Dielli është shumë i dëmshëm për fytyrën dhe këtë e dimë të gjithë. Prandaj, asnjëherë nuk duhet harruar se përdorimi i kremit të diellit është i domosdoshëm. Sigurohuni që ta aplikoni këtë produkt 15 minuta përpara se të dilni jashtë. Kremi i diellit duhet përdorur edhe në dimër, pavarësisht se nuk ka shumë diell!

Të gjithë duam që fytyra jonë të duket e freskët përgjithmonë, por kjo është e pamundur. Ama, ajo që mund të bëjmë është t’i ofrojmë lëkurës kujdesin e duhur në mënyrë që ajo të duket e bukur dhe rinore për një kohë të gjatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Si funksionon identifikimi elektronik i zgjedhësve? 0 4

Identifikimi elektronik, pajisia e cila do të aplikohet për herë të parë në Shqipëri dhe do të jetë prezente në çdo qendër votimi, operon në një mënyrë shumë të thjeshtë, por tejet precize. Përmes hardware-ve dhe software-ve të dedikuar, pajisja ndihmon në çdo hap të procesit zgjedhor, për të mundësuar siguri të plotë për votën e çdo qytetari.

Por, si funksionon identifikimi elektronik i zgjedhësve? Përmes dy hapave të thjeshtë!

Procesi nis me leximin e dokumentit të identifikimit (pasaportë/ kartë identiteti) dhe shfaq të dhënat e qytetarëve, fotot dhe qendrën e votimit ku ata janë regjistruar për të votuar.
Pas verifikimit, qytetarët do të nënshkruajnë me shenjën e gishtit.

 

Identifikimi elektronik lejon votimin vetëm në qendrën ku është kryer regjistrimi. Ajo verifikon dhe dokumenton me përpikmëri tentativat për votim të dyfishtë, ndaj, kushdo që do të tentojë të kryejë shkelje, do të dënohet sipas ligjit në fuqi.
Përmes identifikimit elektronik, e drejta e votës do të ushtrohet me siguri dhe transparencë të plotë, në çdo qendër votimi, në të gjithë vendin.

Studimi i fundit e konfirmon: Ilaçet e bazuara në antitrupa mund të mbrojnë kundër koronavirusit 0 6

Rezultatet e një studimi klinik tregojnë se një koktej monoklonal i antitrupave i zhvilluar nga prodhuesi i ilaçeve, Regeneron siguron mbrojtje të fortë kundër COVID-19 kur u jepet njerëzve që jetojnë me dikë që është i infektuar me coronavirus.

Ilaçi mund të ofrojë një linjë të dytë të mbrojtjes kundër sëmundjes për njerëzit që nuk mbrohen nga vaksinimi, shkruan newyorktimes.

Gjetjet janë prova e fundit që barna të tilla të prodhuara në laborator jo vetëm parandalojnë rezultatet më të këqija të sëmundjes kur jepen mjaft herët, por gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes së njerëzve.

Sidoqoftë, ilaçet si Regeneron mund t’u sigurojnë mjekëve një mënyrë të re për të mbrojtur grupet me rrezik të lartë të njerëzve që nuk janë vaksinuar ose që mund të mos reagojnë mirë ndaj vaksinave, të tilla, si ato që marrin ilaçe që dobësojnë sistemin e tyre imunitar. Ky mund të jetë një mjet i rëndësishëm pasi rastet në rritje të coronavirusit dhe versionet e rrezikshme të virusit kërcënojnë të tejkalojnë vaksinimin.

Regeneron njoftoi se do t’i kërkonte Administratës së Ushqimit dhe Barnave që të zgjasë miratimin e barnave emergjente, aktualisht për njerëzit me rrezik të lartë që tashmë kanë coronavirus, por nuk janë të shtruar në spital, për të lejuar përdorimin parandalues në popullatën e duhur.

Ekziston një numër shumë i konsiderueshëm i njerëzve në Shtetet e Bashkuara dhe globalisht që mund të jenë të ligjshëm për të marrë këto barna për qëllime parandaluese, tha Dr. Myron Cohen, një studiues në Universitetin e Karolinës së Veriut duke udhëhequr përpjekjet e antitrupave monoklonale për Rrjetin e Parandalimit të Covidit, një nismë e sponsorizuar nga Institutet Kombëtare të Shëndetit.

“Jo të gjithë do të marrin vaksinën, pavarësisht se çfarë bëjmë, dhe jo të gjithë do t’i përgjigjen vaksinës”, tha Dr. Cohen

Të dhënat e reja të Regeneron vijnë nga një provë klinike që përfshiu më shumë se 1,500 njerëz që jetonin në të njëjtën shtëpi me dikë që doli pozitiv për virus në katër ditë. Ata që morën një injeksion të Regeneron kishin 81 për qind më pak të ngjarë të infektohen me coronavirus sesa vullnetarët që morën një placebo.

Kokteji Regeneron, një kombinim i dy ilaçeve i krijuar për të imituar antitrupa që gjenerohen natyrshëm kur sistemi imunitar mbron veten kundër virusit, rriti publicitetin vjeshtën e kaluar kur iu dha presidentit amerikan, Donald Trump, i cili ishte infektuar me virus.

Trajtimi mori miratim urgjent në nëntor. Mjekët e përdorin atë, si koktejin e dytë të antitrupave të Eli Lilly, për pacientët me rrezik të lartë të coronavirusit.

Sidoqoftë, përdorimi i antitrupave është ngadalësuar nga mungesa e dozave, por nga sfida të tjera, megjithëse qasja është përmirësuar në muajt e fundit.

Shumë spitale dhe klinika nuk i kanë bërë trajtimet përparësi sepse ato kërkojnë shumë kohë dhe janë të vështira për tu aplikuar, në pjesën më të madhe sepse ato duhet të jepen me infuzion intravenoz.